Hasta, ve Refakatçilerin Uyması Gereken Kurallar

HASTA VE REFAKATÇİ PROSEDÜRÜ

Hastanemizde Refakatçilerle ile ilgili düzenlemeler şöyledir;

 1. Ülkemizde görülen COVİD-19 vakalarına yönelik yürütülen enfeksiyon kontrol önlem çalışmaları kapsamında hastanemizde yatışı gerçekleşecek hastanın; covid-19 aşılarının tamamlanmış olması, son 48 saatlik pcr testinin bulunması gerekmektedir. Hasta ve Çalışan Güvenliği açısından ihtiyaç halinde ek tetkikler ile değerlendirmesi gerçekleştirilecektir.
 2. Hasta ve/veya hasta yakınları hastanın hastaneye kabulü sırasında refakatçi isteyip istemediğine karar verir ve buna yönelik yatış veznesi hastanın odasını organize eder.
 3. Refakatçili/ tek kişilik hasta odalarında refakatçi olarak yalnızca bir kişi kalabilmektedir. Belirlenen bu kişinin covid-19 riski açısından değerlendirmesi hastanenin belirlenmiş olan kurallarına uygun olarak gerçekleştirilmektedir. (Covid-19 Pandemisi Hasta ve Refakatçi Kabul Kriterleri)
 4. Hastanın yatışında belirlenen refakatçi mümkünse hastanın taburculuğuna kadar değişmemeli, değişme ihtiyacı halinde yeni refakatçinin covid-19 riski açısından değerlendirmesi hastanenin belirlenmiş olan kurallarına uygun olarak gerçekleştirilmelidir (Covid-19 Pandemisi Hasta ve Refakatçi Kabul Kriterleri). Refekatçi değişikliğinin 18:00’e kadar kat hemşiresine bildirilmesi gerekmektedir.
 5. Hasta refakatsiz odada kaldığı halde hemşiresi ve doktoru refakat ihtiyacına karar verirse hasta yanına refakatçi alınabilir.
  Hastanın refakatçisi hastanemizde kaldığı süre içerisinde konuğumuz olduğu için hemşire ve kat sekreteri tarafından kendisine gerekli bilgi sağlanmalı ve rahatı temin edilmelidir.
  Refakatçilerle ilgili uygulamaların takibi ve yürütülmesinden kat hemşireleri sorumlu olacaktır.
 6. Refakatçi bilgileri kat sekreteri tarafından hastane HBYS sisteminde ilgili bölüme kaydedilir.


Hastanemizde yiyecek ve içecek ile ilgili düzenlemeler şöyledir;

 1. Hastalarımızın sağlığı açısından hastane içerisinde sigara içilmesine kesinlikle izin verilmez.
 2. Gerek personel gerekse hasta ve yakınları tarafından katlarda yiyecek bulundurulmasına vektör kontrolü nedeni ile kesinlikle izin verilmez.
 3. Refakatçilerin katlara yiyecek çıkarmamaları için gerekli kontrol güvenlik görevlileri tarafından yapılır.
 4. Refakatçiler için katlara yiyecek ve içecek servisi, hastanenin kafeteryasından yapılabilmekte olup kafeterya saat 23:00’e kadar hizmet vermektedir.
 5. Hastanın diyetisyen tarafından hazırlanan yemeği dışında arzu ettiği yiyecek-içecek olursa hekiminin bilgisi dâhilinde hastane tarafından temin edilebilir.