Mevsim Geçişlerinde Bağışıklığı Güçlendirmenin Yolları

Tamar Demirçi

Beslenme ve Diyetetik UzmanıBağışıklık sistemi vücudun savunma sistemidir. İnsanoğlu, sürekli enfeksiyon etmeni organizmalara maruz kalır ve bu bulaşmaya karşı bireyin uygun şekilde tepki vermesiyle korunur. Hastalıklardan korunmak için vücudun bağışıklık siteminin güçlenmesine ihtiyacı vardır.
Beslenme durumu, bağışıklık sisteminin güçlü kalması üzerindeki en büyük etkenlerden biridir. Doğru ve dengeli beslenmenin yanı sıra, bazı takviyeler bağışıklık sistemini desteklemek için uygun olacaktır.

Bunun İçin Neler Yapmalıyız?

Kompleks yapıya sahip olan bağışıklık sitemimizi korumak için ne yazık ki mucizevi bir besin yoktur. Diyetisyenler olarak her zaman yeterli ve dengeli beslenmeyi vurgulamaktayız. Bunun sebebi her besin grubundan alacağımız vitamin, mineral, protein, karbonhidrat, yağ miktarlarının farklı olmasıdır.
Yeterli ve dengeli beslenme ile vücudun bağışıklık sistemi bir yana, diğer tüm sistemlerin sorunsuz bir şekilde çalışmasını hedeflemeliyiz. Bu sebeple her zaman olduğu gibi önce;

1.Yeterli ve Dengeli Beslenme:
Rutin beslenme programı içerisinde tek tip beslenme yerine dengeli karbonhidrat, protein, yağ dağılımının doğru yapılması çok önemlidir. Enfeksiyon durumunda bireyin enerji ihtiyacının artacağı göz önünde bulundurularak yüksek enerjili beslenmesi sağlanmalıdır. Bunun yanı sıra vücutta enfeksiyona bağlı hücre yıkımı oluşabileceğinden beslenmede protein miktarı arttırılmalıdır.

2. Yeterli Sıvı ve Su tüketimi
Vücudumuzdan toksinlerin ve mikropların kısa sürede atılabilmesi için mutlaka su tüketimi iyi yapılmalıdır. Özellikle yüksek ateş, ishal gibi durumlarda yüksek sıvı kayıplarına karşı günlük su miktarı daha da arttırılmalıdır. Bireye göre günlük alınması gereken su miktarı ise kg başına 30 cc olarak hesaplanabilir. Örneğin; 70 kg olan bir birey, 70 x 30= 2.100 cc günlük su tüketmelidir.

3.Vitamin ve Mineraller
Bağışıklık sistemini güçlendirmek için vitamin veya mineral takviyesini abartılı bir şekilde yüklemek doğru değildir. Bazı vitamin ve mineraller fazla alındığında veya bilinçsiz tüketildiğinde toksik etkiler oluşturabilir.  Vitamin ve mineraller dengeli beslenmenin önemli bir parçasıdır. Özellikle antioksidan kaynağı vitaminler (C ve E vitamini) mutlaka alınmalıdır.
Güçlü bir antioksidan olan C vitamini kaynağı besinler; portakal, mandalina, greyfurt, kivi, çilek, ananas, ıspanak, dolmalık biber, brüksel lahanasıdır.
E vitamini kaynakları ise; badem, yer fıstığı, ay çekirdeği ve fındıktır.
C ve E vitamini haricinde ise; A vitamini, D vitamini, diğer B grubu vitaminler, selenyum, çinko, demir gibi mineraller de bağışıklık sisteminin desteklenmesinde önemli rol oynamaktadırlar.

4. Probiyotik Destekleri
Probiyotikler yani yararlı bakteriler bağışıklık sistemi ve sindirim siteminde oldukça önemlidir. Doğal olarak fermente edilmiş yiyecek ve içeceklerde probiyotikler bulunurken, bunlar haricinde tablet veya toz olarak da kullanılabilirler. Doğal probiyotik kaynakları olan yoğurt, kefir ve lahana turşusuna beslenmenizde mutlaka yer vermelisiniz.

Tamar Demirçi

Beslenme ve Diyetetik Uzmanı